Like etter kl. 10 torsdag 26. juni landa Erlend på målflåten i Zell am See. Med det fullførte han historiens lengste og tøffaste utgave av Red Bull X-Alps. Erlend har den tredje lengste totaldistansen i år, og den lengste enkeltdagen på bakken av alle - totalt 81,4 km på beina på én dag.
«Bak kvar X-Alps-pilot står eit sterkt team, og ein stor takk går til støtteapparatet som har bidrege med alt frå logistikk og strategi til reparasjonar, motivasjon, matlaging og bæring: Ivar Bjerkebæk, Yermolay (Yogi) McAlice, Jeremy Paxson, Johannes Helleland og Nikolas van Etten»
- Streamer, Erlends sponsor
X-Alps er en ekstremt krevende konkurranse, og Erlend har trent målrettet i lang tid. Han har prestert sammen med de beste i verden, og satt hele Norge på kartet.
«The Norwegian rookie brought superhuman endurance to the race, demonstrated during his attempt to break Tanguy Renaud-Goud's (FRA4) hike-and-fly record, achieving an incredible 16,178 vertical meters climbed in a single day.»
- Red Bull X-Alps
Løypa
Årets løype er den lengste og mest krevende i konkurransen historie. Totalt 1 283 kilometer, gjennom 15 land og over 16 vendepunkt. Løypa har en unik X-form, og deltagerne må passere St. Moritz to ganger. Den inkluderer også tre via ferrata-klatringer. Dette er første gang siden 2019 and løypa går dypt inn i de franske fjellene, helt til Les Deux Alpes.
Red Bull X-Alps 2025 (hentet fra reddbullxalps.com)
Veien til mål
Søndag 15. juni gikk startskuddet i Kitzbühel i Østerrike. Været var en utfordring underveis, og terrenget krevende.
På fjerde konkurransedag gjorde Erlend et uventet trekk, når han på det sjette vendepunktet, i St. Moritz, valgte å gå 180 grader - altså motsatt retning. Det viste seg å være et taktisk blinkskudd, og sendte han fem plasser opp på resultatlista. Konkurransen krever med andre ord både styrke, utenholdenhet og taktikk.
Både vær og luftrom fortsatte å være en utfordring underveis, men allerede på dag seks var Erlend godt over halvveis til mål.
Den sjuende dagen fikk teamet kjenne på hvorfor dette omtales som verdens tøffeste konkurranse. Erlend ble tvunget til å lande, slik at støttemannskapet kunne reparere en skade på vingen. Dagen ble avsluttet med en kortere distanse enn ønsket - som ga et forsprang til en liten gruppe foran i løypa.
Gjennom den åttende dagen utnyttet Erlend været maksimalt, og tok igjen mye av forspranget. Han avsluttet dagen med å benytte nattpasset sitt - som utøverne kan bruke for å fortsette til fots gjennom natten. Det var et lurt valg, og når den niende dagen startet hadde han tatt igjen de fleste i gruppa som lå foran.
Foto: Streamer
Dessverre satte været en stopper for flyging mesteparten av dag ni, men samtidig ble det likt for alle. Så denne dagen ble gjennomført hovedsaklig til fots. For Erlend sinde del ble det 80 kilometer - altså nesten to maraton på en dag - i Alpene!
På dag 10 passerte Erlend resten av gruppa han lå bak, og var nå oppe på en 12. plass. Men neste flytur ble en seig en, og han ble nok en gang passert av flere fra gruppa som nå lå bak han. Når han signerte på vendepunktet i Lermoos ble han møtt av en blid gjeng norske piloter som hadde reist ned for å heie.
Håpet var å komme i mål på dag 11, men det gikk akkurat ikke. Like etter kl. 10 på dag 12 landet Erlend på flåten i Zell am See. Og med det var konkurransen fullført. Som første nordmann noen sinne.
Oppsummeringen er basert på de daglige oppdateringene fra Streamer. Besøk deres Facebookside for mer detaljer og flere bilder.
Erlends resultater
- Distanse til fots: 404,3 kilometer
- Lengste enkeltdag til fots: 81,4 kilometer
- Distanse i lufta: 1 404,4 kilometer
- Distanse totalt: 1 808,7 kilometer
- Maks høydemeter på én dag: 16 178 meter
- Total tid: 10 dager, 22 timer og 45 minutter
- Resultat: 20. plass