Luftsport / Nyheter / 2025 / Flysimulator som inngang til luftsporten - Fornebu Flyklubb inviterte ungdommmen
Fornebu Flyklubb inviterte ungdommen.jpg

Flysimulator som inngang til luftsporten - Fornebu Flyklubb inviterte ungdommmen

Luftsporten har helt siden starten i 1909 vært i fremkant, og det er vi også når det kommer til bruk av e-sport. En av klubbene som er lengst fremme på dette punktet, er Fornebu Flyklubb. Av navnet kan vi forstå at her er det mye historie, og dessverre lite flyplass. Men det de har mistet av flyplass og rullebane, tar de igjen i kunnskap og gode initiativer.

Fornebu Flyklubb har i dag tre flysimulatorer som kan benyttes:

  • Blanik toseter seilfly
  • PIK 20D enseter seilfly
  • Aeroprakt A22 toseters sportsfly

Seilflyseimulatorene benytter Condor 3 flysimulator, mens A22 benytter X-Plane.

I 2021 arrangerte klubben for første gang ungdomssamling, som gikk over tre dager. Første dag var avsatt til teori, foredrag og simulatorflyging. De øvrige to dagene gikk med til flyging fra Kjeller, samt besøk på Forsvarets Flysamling og SAS-museet på Gardermoen. Hensikten var dels opplevelse, men også å så en spire om hva man kan oppnå med relativt enkle midler med tanke på videre yrkesvalg.

Prosjekt omsorg

I år ble det et litt annet opplegg, i samarbeid med organisasjonen «Prosjekt Omsorg», som tar sikte på å gi ungdom et fritidstilbud utenom det vanlige.

Mandag 29. september møtte sju ungdommer opp i klubbens lokaler på Fornebu. Der fikk de først generell informasjon om NLF, etterfulgt av flyteori og simulatorflyging. Hensikten er å gi en kort innføring i flygingens mystikk og mysterier, med hovedvekten på seilflyging. Ved å få prøve seg i simulator fikk de også en forsmak på hva som ventet dagen etter.

30. september dro så hele gruppen til Hokksund for å få en grunnleggende innføring i seilflyging. Drammen flyklubb stilte velvillig opp med to-tre unge seilflygere, i tillegg til et par instruktører med litt gråere hår enn ungdommen. Resultatet ble en flott flydag, hvor seks av kandidatene fikk fly klubbens skolefly (av typen K21 - LN-GHC og LN-GCJ). Det ble avholdt briefing i forkant hvor sikkerhet på flyplassen var hovedpunkt. Samme dagen var det også elever fra klubben tilstede, som fløy noen av sine leksjoner - slik at ungdommene fikk se enda mer av hvordan det foregår og muligheten til å ta en prat med våre elever.

Flere av ungdommene var noe skeptiske til å bli med opp i de små, motorløse flyene. Men når den luftige opplevelsen var gjennomført, kom de ut av flyet med digre glis alle sammen. I tillegg til å fly, lærte de bakkeoperasjoner som kopling av line og å sende slepene av gårde (et slep er selve operasjonen når et seilfly slepes av et slepefly).

Ungdommen er positiv

Konklusjonen fra disse samlingene er at ungdommene er positive til tiltaket - de ivrer etter å få prøve seg som piloter både i simulator og i virkelige fly. Det fungerer også svært bra med unge rollemodeller, ikke bare pensjonerte flygere.

Unge mennesker er ofte usikre og søkende med tanke på egen fremtid.

Vi passer derfor på å presisere at flyging er langt mer enn bare å lære en ferdighet. Det handler også om å etablere en forståelse av at man må innrette seg etter et regelverk, og ha en godt organisert struktur for personlig utvikling. Belønningen er utrolige og fantastiske opplevelser, som går langt ut over normal hverdag. Samtidig er økonomien overkommelig for de fleste som virkelig vil.

Det er dessuten en mulighet for komme inn i et konstruktivt og godt miljø med mennesker som bidrar til å utvikle både ens egne prestasjoner og muligheter i en positiv retning.

E-sport som idrettsfremmende aktivitet

Luftsport er på mange måter en spesiell idrett. Men luftsport er en idrett. Og Fornebu Flyklubb viser her hvor godt e-sport kan fungere som idrettsfremmende aktivitet - altså på en måte en rekrutteringskanal, og en vei videre inn i idretten.

Dette er også et godt eksempel på hvor bra det er når vi tilbyr muligheten til å bli med i et miljø, hvor det finnes ulike veier man kan utvikle seg videre.

To av de grunnleggende menneskelige behovene er det å føle tilhørighet og å få utvikle seg og kjenne mestringsfølelse. Du vil finne mange luftsportutøvere som kan fortelle deg hvor god terapi det er å ta seg en tur i lufta - enten det er som pilot av et fly eller en paraglider, i fritt fall, i kurven under en ballong eller med fjernkontrollen i hånda og modellen i lufta.

Luftsporten er gode på to grunnleggende menneskelige behov - tilhørighet og mestringsfølelse.

Det finnes allerede luftsportgrener for enhver lommebok, men det å løfte opp e-sport og simulatorflyging vil utvilsomt gjøre luftsporten mer tilgjengelig for flere ungdommer. Og skal vi være helt ærlige, så er mange av simulatorene skremmende nær virkeligheten på veldig mange områder.

Og har man først fått en fot på innsiden, er det mye enklere å få øynene opp for alle mulighetene.