Overskriften kan være vanskelig å lese når man leser den fort, men enkelt sagt kan vi si at aktivitet som simulerer idrett, eller luftsport da i vårt tilfelle, også stimulerer til idretten (og dermed luftsporten) i sin helhet.
Aktivitet skaper aktivitet. Og mange av de som begynner elektronisk, finner senere veien inn i den fysiske luftsporten. De som starter i simulator, er ofte også langt mer forberedt og motivert når de begynner på den praktiske opplæringen.
Det er med andre ord mange fordeler med e-sport for luftsporten. Og det er før vi ser på alle de andre fordelene, som økt synlighet, rekruttering og tilgang på økonomiske støtteordninger. For ikke å snakke om at det gir oss mulighet til å drive aktivitet selv når det er mørkt, kaldt og vått ute. Mørkere, kaldere og våtere enn det er om sommeren, altså.
Fem av våre klubber har rapportert at de har e-sporttilbud gjennom samordnet rapportering. Allikevel vet vi at langt flere klubber har dette tilbudet. Vi håper nå at disse grenene kan benyttes til å løfte frem de reelle tallene, og at vi samtidig kan inspirere flere klubber til å utvide tilbudet sitt - slik at vi klarer å nå ut også til fremtidens luftsportutøvere.
Støtteordninger, sa du? Kan vi få penger?
Vi kan selvfølgelig ikke gi noen garanti, men de aller fleste støtteordningene innenfor kultur og idrett er rettet mot barn og unge. To aldersgrupper som ofte faller litt utenfor mye av vår aktivitet, samtidig som det er to aldersgrupper som betyr alt for forbundets fremtid.
På tross av høye gjerder og skumle skilt, hender det at ungdom og enda yngre finner veien til en flyklubb. Lenge før de er gamle nok til å begynne på opplæringen til flysertifikatet. Tenk om klubben hadde hatt simulator, eller til og med flere simulatorer, de kunne begynt å fly på. Så enkelt kan klubben bygge et tilbud som gjør klubben aktuell for både unge og ikke fullt så unge.
Slikt kan man søke midler til i utallige støtteordninger.
Virtual Gliding
Navnet er ganske selvforklarende, men hvorfor ikke e-seilfly? Vi har valgt å kalle det for nøyaktig det samme som FAI kaller det for.
Virtual Gliding er allerede en stor aktivitet hos FAI, og vår egen Arne Martin Güettler har også vunnet den virtuelle verdensmestertittelen. Han startet for øvrig sin karriere i simulator, og konkurrerer nå også med verdenseliten i fysisk seilfly.
Som om ikke det var nok, jobber FAI med å få seilfly tilbake i OL - da i form av Virtual Gliding under Olympic Esports Series.
E-droneracing
Også her følger vi FAI sitt offisielle navn, og dette er en raskt voksende - og ikke minst publikumsvennelig sport.
Flysimulator
Når vi først skal opprette e-sportgrener, kan vi ikke overse helt ordinære flysimulatorer. Selv om det ikke er en egen FAI-gren, er det et fantastisk verktøy både for rekruttering og opplæring.
Spillexpo 2025
Helgen 7.-9. november vil vi være representert på Norges største spillmesse, for å vise frem og dele informasjon om våre aktiviteter til foreldre og barn, sammen med Norges idrettsforbund.
Flere av våre flyklubber stiller blant annet med simulatorer og utfordringer til alle som kommer innom. Fornebu Flyklubb har virkelig trådt til for å stille opp for hele forbundet. Og på scenen finner vi både Dag Myhre og Arne Martin Güettler med hvert sitt spennende foredrag. Dag skal fortelle om sin vei fra seilflyger til jagerflyger, og videre til yrkespilot. Arne Martin forteller om sin vei fra simulatoren til verdenseliten.
Dette bidrar til å sette luftsporten på kartet, og synliggjøre oss utenfor våre egne rekker. Synlighet gir oss ikke bare rekruttering, det bidrar til å løfte frem vår rolle i samfunnet som tilbyder av fellesskap, egenutvikling og mestring.
Derfor ønsker vi å rette en stor takk til alle de frivillige som nå har sagt seg villige til å bemanne luftsportdelen av idrettens stand på Spillexpo. You rock!
