En budsjetthøring er en del av Stortingets arbeid med statsbudsjettet, der fagkomiteene inviterer organisasjoner, næringsliv og interessegrupper til å gi innspill før komiteene avgir sine innstillinger.
Jostein Tangen, konstituert generalsekretær i NLF, var en av mange aktører som torsdag fremførte innspill til de folkevalgte i komiteen med ansvar for samferdsel.
Etter Jostein, talte Sondre Sande Gullord (2. visepresident i NIF), og han innledet sin tale med å gi støtte til NLF sitt innspill. Norges idrettsforbund er en viktig støttespiller for oss i mange store og viktige saker.
Se hele innspillet til NLF:
Myndighetene må gi en tydelig avklaring
I høringen var hovedbudskapet til NLF at myndighetene bør gi en tydeligere avklaring på at dagens løsning ved Kjeller flyplass ikke bare kan, men også skal fortsette på ubestemt tid, så lenge en annen løsning ikke er realisert, i tråd med Stortingets vedtak fra 2021.
Tangen understrekte også at de finansielle forpliktelsene som følger med å realisere en permanent løsning tilhører luftfartsmyndighetene.
Stortingets vedtak fra 2021
Bakgrunn for at NLF deltok på høringen er vedtaket som Stortinget fattet i juni 2021:
«Stortinget ber regjeringen legge frem en sak for Stortinget med en plan for en permanent løsning for småflyaktiviteten i Oslo-området. Inntil en slik plan foreligger og er realisert, må regjeringen medvirke til at dagens småflyaktivitet kan fortsette ved Kjeller flyplass.»
Dette anmodningsvedtaket ligger nå på bordet til regjeringen ved Samferdselsdepartementet, og er en oppfølging i saken som startet på 1990-tallet da det ble klart at daværende Oslo lufthavn, Fornebu skulle stenges.
Stortinget fattet i 2021 også et vedtak om at Stortinget ber regjeringen legge frem en plan for hvordan staten kan bidra til at de nasjonale kulturhistoriske verdiene på Kjeller blir ivaretatt, men denne saken tilhører Forsvars- og utenrikskomiteen.
Kjellers fremtid
I oktober 2024 vedtok et flertall i Lillestrøm kommunestyre at flyaktiviteten ved Kjeller flyplass skal avvikles etter over 100 års drift. Den lokalpolitiske beslutningen kom etter flere års kamp for å legge til rette for fortsatt flyaktivitet etter at Forsvaret skal avslutte sin virksomhet ved flyplassen.
Senest i august gjestet politisk ledelse fra Samferdselsdepartement Kjeller flyplass, der statssekretær Cecilie Kroglund (Ap) fortalte at departementet tar småflyplassaken på alvor, og er opptatt av å følge opp Stortingets vedtak.
NLF fortsetter å følge opp saken.