Luftsport / Nyheter / 2026 / Vi har søkt om nye reserverte områder ved Forbordsfjellet for HPS-aktivitet
Reserverte områder Forbordsfjellet.jpg

Vi har søkt om nye reserverte områder ved Forbordsfjellet for HPS-aktivitet

NLF har sendt søknad til Luftfartstilsynet om å etablere to nye reserverte områder (Forbord I og Forbord II) for HPS ved Forbordsfjellet. Områdene skal gjøre det mulig å gjenoppta aktiviteten i området. Vi håper dette blir løsningen, men det gjenstår fortsatt en del detaljer før vi er i mål.

De tidligere luftsportsområdene ble avviklet i 2023, da overgangsperioden utløp. NLF har siden jobbet sammen med lokale klubber, Avinor Flysikring og Luftfartstilsynet for å finne en permanent løsning som både ivaretar flysikkerheten og gir rom for luftsportsaktivitet.

I den nye søknaden foreslår NLF to områder med identisk horisontal avgrensning, men ulik høydeutstrekning. NLF søker om at Forbord I har en vertikal utstrekning fra bakken til kontrollsonens øverste avgrensning (2 500 fot AMSL), mens Forbord II foreslås med en vertikal utstrekning fra terminalområdets nedre avgrensning opp til 6 500 fot AMSL.

Utformingen av områdene som NLF nå foreslår bygger på dokumenterte HPS-sporlogger fra de siste 20 årene (dvs. før luftsportsområdet ble stengt), samt på erfaringer fra samarbeidet mellom luftsportsklubbene og Trondheim Lufthavn, Værnes.

Områdene skal kunne aktiveres i sanntid av Værnes TWR/APP på forespørsel.

Søknaden legger opp til sikkerhetsbarrierer tilsvarende de som allerede er godkjent for de reserverte områdene i Oslo og Farris TMA. Det kan bli nødvendig med justeringer underveis i prosessen, basert på videre dialog og de sikkerhetsanalysene som Luftfartstilsynet krever.

NLF ser frem til et godt samarbeid med Luftfartstilsynet og Avinor Flysikring, og håper at vi sammen kan finne en løsning som gjør det mulig å videreføre luftsportaktiviteten ved Forbordsfjellet på en trygg måte.

Vi håper dette blir løsningen, men det kreves nærmere utredninger fra lufttrafikktjenestens og luftfartsmyndighetenes side. Derfor kan ikke NLF forskuttere et utfall. Søknaden er likevel et viktig steg i riktig retning.


Det omsøkte området, skjermbilde fra SkyDemon