Luftsport / Nyheter / 2025 / Fornyet konsesjon til Rognan Flyplass
rognan.jpg

Fornyet konsesjon til Rognan Flyplass

Saltdal Flyklubb har fått fornyet konsesjonen for Rognan flyplass frem til 1. februar 2035. Den nye konsesjonen åpner for inntil 600 bevegelser i året (maks 200 av disse kan utføres av fallskjermfly), med begrensninger i åpningstid.

Følgende åpningstider er fastsatt i konsesjonsvilkårene:

  • Mandag -fredag kl. 0700 – 2100
  • Lørdag kl. 1000 – 2000
  • Søn- og helligdager kl. 1200 – 1800

Begrensingene kommer som følge av krav stilt av Saltdal kommune.

En av måtene NLF støtter medlemsklubbene på, er å svare på høringer når konsesjoner skal fornyes. Vi argumenterte for dispensasjon fra kravet om støyberegning, men Saltdal kommune sine krav ble vektlagt.

Selv små lokale flyplasser kan bli viktige i fremtiden, og det poengterte vi også i vårt høringssvar:

Med sin sentrale plassering i nærheten av Saltdal sentrum og E6, har Rognan flyplass en positiv påvirkning på både lokalsamfunnet, turister og næringslivet i området. Flyplassen er et aktivt sentrum for luftsport, og blir brukt til stevner, fallskjermhopping, seilflyging og turistflyging. I tillegg til å ha stor historisk verdi grunnet sin rolle i Nord-Norges krigshistorie, har Rognan flyplass også betydelig fremtidig potensial. Avinor samarbeider med NLF for å elektrifisere norsk luftfart. Selv om dette prosjektet er langsiktig, indikerer satsingen at helelektriske fly vil bli en del av fremtidens kommersielle luftfart. Fordi elektriske fly er relativt små, vil det være mulig å utvide antall innenriksruter og lande på mindre flyplasser enn dagens kommersielle fly kan. Dette kan gjøre Saltdal og Rognan flyplass til en attraktiv destinasjon for fremtidige reisende.

Gjøvik og Toten Flyklubb har også støttet Saltdal Flyklubb med et eget høringssvar, hvor de understreker viktigheten av Rognan flyplass for miljøet. Det er svært bra at klubbene viser støtte for hverandre på denne måten!